"You cannot legislate the poor into freedom by legislating the wealthy out of freedom. What one person receives without working for, another person must work for without receiving. The government cannot give to anybody anything that the government does not first take from somebody else. When half of the people get the idea that they do not have to work because the other half is going to take care of them, and when the other half gets the idea that it does no good to work because somebody else is going to get what they work for, that my dear friend, is about the end of any nation.

You cannot multiply wealth by dividing it."
Dr. Adrian Rogers 1931-2005

Saturday, June 23, 2012

On the table

carrots
Serranos
red jalapenos
onions
mangoes
avocado
jumbo garlic
reg tomatoes
Roma tomatoes
yellow hot peppers
bananas
jalapenos
potatoes
pineapples

60lbs of produce averaging  just under 40 cents a pound!

I love summer!!!

8 comments:

ProudHillbilly said...

The deer keep nipping off my tomato plant. It may not produce but it will be nicely pruned...

Michelle-ozark crafter said...

Makes a pretty and colorful picture doesn't it?

Mrs.Rabe said...

Awesome!

We love to eat everything on your list, except maybe the yellow hot peppers!

Deanna

Humble wife said...

Hillbilly-you make me smile! When one sees the humor in life things are wonderful!

Yes Michelle it does!

Deanna-oh they are so delish, you should try them. They are not as hot as the serranos!

Maria said...

All that lovely fresh produce; it looks wonderful!

Humble wife said...

Maria-oh I so agree!

Gayle said...

Did you grow this or just have cheap produce in your area in the summer?

We had pineapples two for $3 last week. I saw them as we were heading out camping and couldn't do anything about it. I should have bought the ten minimum, but them up and froze for smoothies. Normally they are $5 or more apiece here. Our produce is expensive...apples are $2-$3.70 a pound depending on the variety. How about you?

Humble wife said...

Gayle- a good deal of our produce comes from Mexico in this region and prices are very low. Not as low as this time as pineapples were on sale. I am canning as I type to preserve the pineapples for salads and pizza as well as a side at dinner.

We have an apple orchard up the mountain and I buy my apples-organic- 40lbs for $20.00! The pineapples are usually 1.99 each but the other day they were 99 cents each! I only regret not buying a few more, as it is such a deal!!


Of course remember this...you cant put a price on your awesome home and the climate, the critters, and the calm that it affords you all!